Pages

Kafijas vēsture

Par un ap kafijas izcelsmi un tās ceļu līdz mūsdienām.

Kafijas izcelsme

Kafijas izcelsmes valsts ir Etiopija – šeit kafijas kokus ir iespējams sastapt brīvā dabā.

5.gs

Leģenda par Khaldi

Stāsta, ka 5.gs dzīvojis kāds kazu zēns vārdā Khaldi, kurš pamanījis, ka kazas kļuvušas īpaši dzīvīgas pēc tam, kad tās bija mielojušās no īpaša koka.

Modinošais klosteris

Pastāstīdams to tuvumā esošā klostera mūkiem, mūki uzvāra šī koka lapas un ogas. Drīz vien klosteris iegūst «modinošā klostera» nosaukumu, jo neparastais dzēriens ļāva klosterī mītošajiem mūkiem palikt mundriem vakara lūgšanās laikā. Ziņas par dzērienu sāk izplatīties.

12.gs

Kafijas grauzdēšanas pirmsākumi

Kafijas pupiņas sāk grauzdēt vien 12.gs tā dēvētajā Jemenā, Mokas pilsētā. Tomēr kofeīna stimulējošo īpašību dēļ, kafijas dzērienu sākotnēji izmanto vien medicīniskos nolūkos.

17.gs

Kafija sasniedz Eiropu

Kad ziņas par kafiju sasniedz Arābijas pussalu, tā uzsāk savu ceļojumu pa visu pasauli. No Jemenas kafija Eiropā nonāk 5.gs vēlāk – 17.gs. Kafija Eiropu sasniedz caur Konstantinopoli un tad – Venēciju. Daļa šo dzērienu uzņem ar aizdomām un bailēm, saucot to par «Sātana dzērienu».

Ažiotāža ap dzērienu nu ir izveidojusies tik liela, ka nepieciešama pāvesta iejaukšanās. Klements VII nobauda dzērienu un viņam tas tik ļoti iegaršojas, ka pāvests dod tai savu svētību.

21.gs

Šodien

Līdz 18.gs beigām kafija ir kļuvusi par vienu no ienesīgākajām eksporta precēm. Šodien kafija ir otrā pieprasītākā prece visā pasaulē pēc naftas.